Istorie Decembrie 6, 2014

Satul Străteni component al Parohiei Lozna nu avea biserică în anii 1894, 1910, 1930 sătenii fiind deserviți de preotul și biserica din satul Lozna.

În anul 1943 la Străteni funcționa un paraclis amenajat într-o sală de clasă, în care slujea preotul paroh al Parohiei Lozna, Perju Octav.

În anul 1948 prin strădaniile preotului paroh al Parohiei Lozna și contribuțiile credincioșilor s-a construit biserica din satul Străteni, construcție din paiantă cu hramul „Nașterea Maicii Domnului”, care a rămas filie a Parohiei Lozna până în anul 2002 când s-a înființat Parohia Străteni, pentru care cel dintâi preot paroh a fost Precob Marian, care în 2007 a fost transferat la Parohia „Sfântul Nicolae” – Bucecea, iar la Parohia Străteni a venit paroh preotul Micliuc Marius de la Parohia Vlădeni, comuna Mihăileni.